o teatrze historia sceny archiwum materiały prasowe
archiwum

Klątwa

Przedstawienie grane podczas jednego wieczoru łącznie z Sędziami w reżyserii Marii Spiss.

W ramach Festiwalu Wyspiański 2007 pojawiły się w Starym Teatrze dwa teksty: Klątwa i Sędziowie, grane w jeden wieczór, ale zrealizowane przez różne osoby – dwie studentki reżyserii krakowskiej PWST. Punktem wyjścia przedstawień stały się ich spektakle warsztatowe – Klątwa przygotowana przez Barbarę Wysocką oraz Sędziowie w reżyserii Marii Spiss.

W pewnej miejscowości pewna dziewczyna wrzuciła w ogień dwójkę swoich dzieci, następnie została ukamienowana przez mieszkańców wsi. Dlaczego? Panowała straszliwa susza. Mówiło się o klątwie. Ojcem dzieci był ksiądz. Tyle danych. Sprawa, o której nikt nie mówi chętnie.
Konflikt: jednostka – ogół. Konflikt: człowiek – Bóg. Konflikt: człowiek sam ze sobą.

Wyspiański poruszył temat tabu. Nie poprzestał na opisaniu faktu zbrodni, ale rozpracował mechanizm, który do niej doprowadził. Mechanizm zakłamania, hipokryzji, fałszywej moralności, nienawiści, społecznego wykluczenia.

Tekst Wyspiańskiego stanowi tylko jeden z elementów projektu. Oprócz tego – zdjęcia, filmy, wycinki z gazet, tekst improwizowany przez aktorów, fragmenty innych tekstów, przedmioty, dźwięki – wszystko razem składa się na przestrzenną instalację-collage, która poszerzając temat o skojarzenia i konteksty, kontaktuje go ze współczesnością. Uczestniczymy w wycieczce do pamięci miejsca. Jest to wizja lokalna przeprowadzona w pamięci przez bohaterów zdarzeń.

[...]

Prawie 40 lat temu, w roku 1968, Konrad Swinarski połączył w jeden spektakl Starego Teatru dwie sztuki Wyspiańskiego – Klątwę i Sędziów. Całość (…) stawia w różnym ujęciu to samo pytanie i daje na nie wykluczające się wzajemnie odpowiedzi – pisała o tamtym spektaklu Joanna Walaszek w książce Konrad Swinarski (1991). Kup bilet online

Bilety

Wybierz tytuł spektaklu:cena biletu:

55 zł - normalny
35 zł - ulgowybilety ulgowe przysługują:
- emerytom, rencistom,
  inwalidom i ich opiekunom
- studentom, uczniom
- posiadaczom Kart Stałego Widza


newsletter

copyright 2010-2014
Projekt i wykonanie serwisu aem